جمعه نشلجیها در پورتال خبری کاشان

مراسم سنتی مذهبی نشلجی ها در مشهد اردهال برگزار می شود
پورتال خبری کاشان : هر ساله در سومین جمعه از مهر ماه به مناسبت هفتمین روز شهادت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) مراسم سنتی مذهبی نشلجی ها در مشهد اردهال برگزار می شود.
به مناسبت هفتمین روز شهادت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) هر ساله در سومین جمعه مهر ماه مراسم سنتی مذهبی نشلجی ها در مشهد اردهال برگزار می شود.
مراسم سنتی مذهبی نشلجی ها در سومین جمعه مهر ماه و در سالروز شهادت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان و مراسم قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال برگزار می شود.
در این مراسم که از دیر باز از روستایی در 15 کیلومتری مشهد اردهال به نام روستای نشلج برگزار می شود ، هر سال در سومین جمعه مهر ماه تمام اهالی روستای نشلج در هفتمین روز درگذشت امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) بعد از مراسمی که در مسجد جامع نشلج برپا می شود با پای پیاده راهی مشهد اردهال می شوند و به صورت هیئات سینه زنی و زنجیرزنی مراسم هفتمین روز شهادت حضرت و یاران با وفایش را برگزار می کنند.
برپایی این مراسم با نام " جمعه نشلجی ها " از هزار سال و اندی قدمت برخوردار است.
این مراسم را پیشینیان در آن خفقان حکومتی برپا کردند و برای ما به عنوان یک سند افتخار به یادگار گذاشتند.
روستای نشلج در 42 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان و در 5 کیلومتری شهادتگاه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) واقع شده است .
این روستا با جمعیت بالغ بر 3 هزار نفر پر جمعیت ترین روستای کاشان با جمعیت جوان است که در منطقه اردهال واقع شده و کوه اردهال را در درون خود جای داده است.

/ 0 نظر / 13 بازدید