وبلاگ نویس نشلجی : شعور حسینی یا شور حسینی؟؟؟

آقای سجاد قصابی وبلاگ نویس جوان و دارنده وبلاگ "دومیر" در آخرین مطلب ارسالی خود به مسئله ای مهم در برگزاری تعزیه پرداخته اند که عین مطلب ایشان در زیر می آید:

دشمن امروز در صدد آن است که از شعور حسینی بزداید و به شور حسینی بیفزاید .البته دشمن موافق شور حسینی هم نیست، به علت آنکه شعور حسینی ماندگار است زیرا با فکر و اندیشه سر و کار دارد ، حال آنکه شور حسینی با عواطف و احساسات سرو کار دارد و زود از بین می رود.

در روستای ما (نشلج ) حدود یک قرن و نیم است که به اقامه ی شبیه خوانی برای امام حسین(ع) در میدان امام حسین (ع)  میپردازند که جای بسی خوشحالی است که اقامه ی عزا میکنند. اما مانند هر کار دیگری خالی از عیب نیست.

به نظر شما هدف از قیام امام حسین(ع)  از رفتن به کربلا چیست؟

امام حسین(ع) این سوال را قبل از عزیمت خود جواب داده است: امر به معروف و نهی از منکر

واقعا چرا در روستای ما امر به معروف و نهی از منکر هیچ جایگاهی ندارد. و دیگر آنکه چرا در روستای ما جای انتقاد و بحث وجود ندارد؛ به کرات خود بنده معترض شدم که آقایان محترم، امام حسین(ع) در روز عاشورا در آن شرایط بحرانی نماز خوف به جا آوردند تا به ما بفهمانند که ای شیعه من اول نماز نماز نماز

متاسفانه مساجد ما در ایام محرم از دیگر ماهها خلوت تر است؛ علت را سوال میکنیم با خنده به ما جواب میدهند ،مگر نمیدانی تعزیه است تو چرا نرفتی تعزیه !

سوال اینجاست آیا این تعزیه واقعا اهدافی که امام حسین(ع) داشت، دنبال میکند.

به ما میگویند علت را پیدا کنید چرا همیشه مشکل یابی میکنید! راهکار بدهید:

1.میگوییم تعزیه را زودتر شروع کنید؛ میگویند مردم نمی آیند. ما میگوییم مردم حتی برای خواندن زیارت عاشورا صبح زود به مسجد میروند برای تعزیه نمی آیند؟

2.میگوییم این تعزیه را عصر شروع کنید که تا شب ادامه داشته باشد؛ میگویند رسم است که صبح تعزیه بخوانند! 

پس راهکار چیست؟به نظر بنده این مشکل به دست خود مردم حل میشود. یعنی به وقت ظهر فقط نماز و دیگر هیج حتی تعزیه...

/ 1 نظر / 23 بازدید
مهدی l

آقا سجاد گل سلام...لازم دونستم این مطلب رو به شما یادآور شوم شعور حسینی همراه با شور حسینی باشد و هرکدام به تنهایی ناقص و در مدت طولانی مورد انحراف قرار میگیرد.خواهشمندم در این رابطه مطالب قوی تری را بنگارید.