سگ های ولگرد سلامت اهالی روستای نشلج را تهدید می کنند

انتقال 100 نوع بیماری

سگ دارای صاحب به سگی گفته می شود که قلاده گذاری شده و با دریافت واکسن های سالیانه و قرص ضدانگل از طرف دام پزشکی به اصطلاح شناسنامه  بهداشتی دریافت کرده باشد. در غیر این صورت حتی اگر ظاهرا هم صاحبدار باشد اما از نگاه بهداشتی، این سگ ولگرد محسوب و باید معدوم شود.

سگ های ولگرد باعث انتقال بیش از ۱۰۰ نوع بیماری به عنوان مخزن و میزبان واسطه هستند که مهم ترین آن ها هاری، کیست هیداتیک، سالک، تب کریمه کنگو و بیماری های روده ای و انگلی است. حیوان گزیدگی توسط سگ ها نیز خطر ابتلا انسان به بیماری  هاری را در پی دارد که این بیماری بسیار خطرناک و کشنده است و باید فرد سگ گزیده بلافاصله به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و تحت مراقبت ویژه نظیر دریافت واکسن ضد هاری و تزریق سرم قرار گیرد. این موضوع علاوه بر ایجاد مشکلات جسمی و روحی و حتی خطر مرگ برای فرد سگ گزیده، هزینه بالایی به لحاظ تهیه و تزریق واکسن و سرم مورد نیاز را برای مراکز بهداشتی و درمانی دارد.

۴ مورد حمله سگ در یک هفته

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط ما حمله سگ های ولگرد به اهالی روبه افزایش است به طوری که در طی یک هفته گذشته 4 مورد موجب زخمی شدن اهالی شده است.

 لازم است این نکته را بدانیم که براساس قوانین کمیته اتلاف سگ های ولگرد در شهرها به شهرداری و در روستاها به بخشداری و دهیاری واگذار شده و لازم است راهکار لازم برای اتلاف و دفن سگ های ولگرد با نظارت مرکز بهداشت انجام شود تا زمینه گسترش این بیماری از بین برود.

به نظر می رسد واکسیناسیون سگ های گله ها نیز در این برهه از زمان ضروری باشد که همت مسئولان را می طلبد.

این وبلاگ قبلا هم در این باره خبری منتشر کرده بود که در آرشیو موجود است.

/ 0 نظر / 35 بازدید