معضل سگهای ولگرد در روستای نشلج

ازدیاد جمعیت سگهای ولگرد  در محله های مختلف روستای نشلج  باعث نگرانی اهالی شده و مردم نسبت به عملکرد دهیاری در این زمینه شاکی هستند.
سگ از جمله اولین حیواناتی است که به وسیله بشر اهلی شد و به نوعی انسان برای بهتر زیستن، این حیوان باوفا را به خدمت گرفت اما اگر زندگی این حیوان به درستی مدیریت نشود از حیوانی مفید به موجودی بسیار مضر تبدیل و می تواند گزند و زیان جسمی، روحی و مالی را به انسان وارد کند، این موضوع زمانی خود را نشان می دهد که سگ ولگرد محسوب شود.

یکی از اهالی می گوید: وجود سگهای ولگرد در برخی از محله ها آسایش مردم را برهم زده است اما متاسفانه هنوز به طور جدی در رابطه با رفع این مشکل هیچ اقدامی صورت نگرفته است و با وجود اینکه سگها آزادانه در برخی  کوچه ها تردد می کنند، معلوم نیست که چرا دستگاه های مربوط نسبت به جمع آوری سگهای ولگرد اقدام نمی کنند.

وجود سگهای ولگرد سلامت و آسایش شهروندان را به مخاطره می اندازند

سگهای ولگرد در نیمه های شب وارد کوچه ها می شوند و ساکنان محلات حاشیه ای بیشتر از دیگر اهالی از وجود این حیوان، آزار و اذیت می شوند.سگهای ولگرد با پاره کردن کیسه های زباله و پخش آنها در کوچه، سبب آلوده شدن محیط نیز می شوند.با توجه به زیاد بودن این حیوانات، احتمال ابتلای افراد به بیماریها از جمله هاری و کیست هیداتیک به واسطه تماس با سگ و یا سگ گزیدگی بسیار بالاست و مسئولان امر باید نسبت به اتلاف این حیوان خطرناک بیش از پیش تلاش کنند.

سگهای ولگرد باعث انتقال۱۰۰ نوع بیماری به عنوان میزبان واسطه هستند.

/ 0 نظر / 18 بازدید