جمعه نشلجیها در خبرگزاری فارس

امروز صورت گرفت؛
برگزاری مراسم سنتی مذهبی نشلجی‌ها در مشهد اردهال
خبرگزاری فارس: هر ساله در سومین جمعه مهرماه به مناسبت هفتمین روز شهادت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان مراسم سنتی مذهبی نشلجی‌ها در مشهد اردهال برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، مراسم جمعه نشلجی‌ها که تا ظهر امروز به طول انجامید با شور و هیجانی وصف‌ناپذیر و با شکوه‌تر از سال‌های گذشته در میان خیل گسترده مردم عاشق ولایت و امامت برپا شد
تمام اهالی روستایی در 10 کیلومتری مشهد اردهال به نام نشلج صبح امروز پس از برگزاری مراسم عزاداری در مسجد جامع این روستا با پای پیاده راهی مشهد اردهال شدند و به صورت هیئت سینه‌زنی و زنجیرزنی مراسم هفتمین روز شهادت حضرت و یاران با وفایش را در کنار ملجاء شریف این امامزاده واجب‌التعظیم برگزار کردند.
مردم این روستا در برگزاری این مراسم که قدمتی بیش از یک‌هزار سال دارد تعصبی ویژه دارند به گونه‌ای که پیشینیان این مراسم را حتی در دوران خفقان حکومت‌های جابر برپا کردند و به عنوان یک سند افتخار به یادگار گذاشتند.
روستای نشلج در 42 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان و در پنج کیلومتری شهادتگاه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) واقع شده است.
این روستا با جمعیت بیش از 3 هزار نفر پر جمعیت‌ترین روستای کاشان با جمعیت جوان است که در منطقه اردهال واقع شده و کوه اردهال را در درون خود جای داده است.
سلطانعلی بن محمد باقر (ع) به درخواست مردم چهل‌حصاران (کاشان) به منظور نشر علوم اسلامی و هدایت و رهبری شیعیان این منطقه از مدینه به کاشان آمد و پس از سه سال هدایت و راهبری در دومین جمعه مهرماه با توطئه دشمنان در منطقه مشهد اردهال به شهادت رسید.

/ 0 نظر / 18 بازدید