آشنایی با حضرت بی بی رقیه خاتون(س)


1)شیخ علی فلسفی ورورد بی بی رقیه(س) را به کاشان تایید و خواستار مدارک لازم از حضور ایشان در نشلج شد.
2)حضرت آیت الله مسعودی علوی مسوول موسسه در راه حق قم می گوید: در کتاب بحرالانساب، نوشته سید محمد حسنی نجفی از انتشارات دارالمجتبی ذکرامام زاده بی بی رقیه خاتون(س) آورده شده است.
3)در کتابخانه آستان قدس رضوی به کتاب های بحرالانساب مراجعه کردیم و وجود خانم بی بی رقیه خاتون(س) در منطقه خاوه واردهال پی بردیم

 
نامه شماره 1729/618/88-22/10/83 واحد مطالعات و تحقیقات اسلامی اداره اوقاف و امور خیریه استان قم بنا به در خواست مدیر کل محترم هیئت امنای بقاع متبرکه و موسسات خیریه به امور خیریه استان و از آنجا به کاشان و طی نامه ای از طرف اداره اوقاف و امور خیریه کاشان نسب حضرت بی بی رقیه خاتون(س) را دال بر تحقیقات به این قرار است:
با توجه به اینکه مشهد اردهال در گذشته از روستاهای مهم قم به شمار می رفته است لذا اکثر امامزادگان کاشان و اردهال و نراق و دلیجان را باید در شمار واردین به قم جستجو کرد .

براین اساس، خفته در مزار

رقیه بنت محمد الکابلی ابن عبدالله الاشترابن نفس الزکیه ابن عبدالله المحض ابن الحسن المثنی ابن الامام الحسن علیه السلام

است.
بنابراین نسب شریف رقیه خاتون(س) با پنج واسطه به امام حسن مجتبی(ع) می رسد و او خاتونی فاضله و از بیت جهاد و شهادت است که به مجد و بزرگواری معروف و مشهور می باشد.

بارگاه بی بی رقیه خاتون (س) از قدیم الایام مورد توجه ساکنین منطقه اردهال مخصوصا اهالی روستای نشلج است . مردم نشلج این دُر حسنی را با عزت و احترام خاص در قلب ها گنجانیده اند. عاشقان اهل بیت(س) در سه شنبه شب و پنج شنبه شب و مخصوصا در عصر روزهای جمعه در این مکان حضور یافته و به این خانم بزرگوار متوسل می شوند و با خدای خود راز و نیاز می کنند.

وقتی به هر خانه ی نشلجی گام می گذاری و ذکر نام حضرت بی بی رقیه خاتون(س)  میشود سخن از کرامت آن خانم میکنند. اهل دل مخصوصا پیران روستا از حرکت نورها در مسیر این امامزاده در شب های پر فضیلت سخن می رانند و با جرات می توان گفت متوسلین به بی بی رقیه خاتون(س) بدون مزد و کرامت و دست خالی از این بارگاه خارج نشده اند که بیشتر حاجت یافتگان قشر جوان میباشند که بعضی از آنها خود را خادم افتخاری آن کرده اند.

حال و هوای این بارگاه بسیار غریبانه و معنوی است.

/ 1 نظر / 147 بازدید
سید محمد مسعودی علوی

سلام آقای مسعودی دستتت درد نکند منم مسعودی علوی هستم نمی دانم آیا شما سید مرتضایی یا نه ولی در هر حالممنونم