1315 سال برگزاری مراسم جمعه نشلجیها

دومین جمعه مهر ماه دیار اردهال شرمسار شهادت فرزندی از سلاله ابو تراب می شود.جلادان بی شرم عنان گسیخته راهی قزوین مرکز خلافت می شوند تا صله خویش بستانند و اربابان خویش را شادمان کنند. حکومت نظامی درهم شکسته می شود.اجساد در خون تپیده شهدای کربلای ایران بوسیله مردم فین و خاوه خاکسپاری می شود.مردم ماتم زده نشلج که حکومت نظامی مانع از بروز رشادت هایشان شده بود مویه کنان سر می رسند و 4 نماینده قطعه قطعه خویش را در دیار اردهال به خاک می سپارند و سه نماینده دیگر خویش را که به دیار معشوق سفر کرده بودند به روستای خود می آورند و در میان آه و اندوه بیکران مردم در تکیه امام حسین (ع) روستا به خاک می سپارند.
سومین جمعه مهر ماه مردم ولایت مدار نشلج با کاروان پیاده راهی مشهد می شوند و اولین شب هفت را برای  امامزاده و شهدای دره اوقان برگزار می کنند و این سنت نمادین را برای فرزندان خویش به میراث می گذارند .
هر سال در سومین جمعه مهر ماه مردم ولایتی روستای نشلج در میان شور و حال عزاداری حضرت سلطانعلی (ع) با گرامیداشت سالگرد هفتمین روز شهادت آن حضرت به پاسداشت حقیقت تشیع علوی می پردازند.
 امسال هم این میراث گرانبهای اجدادی را پاس می داریم و در کنار آستان مقدس علی ابن باقر (ع) گردهم جمع می شویم تا هزار و سیصد و پانزدهمین سال شهادت فرزند امام را به سوگ بنشینیم و برای شفاعت از آن حضرت استمداد نمائیم. تفکر علوی محور اندیشه مردم روستای نشلج است.از دیرباز روستای نشلج برگزار کننده مراسم گرامیداشت شهدای اهل بیت بوده است. برگزاری مراسم تعزیه با قدمتی چند صد ساله گواه این مدعاست.برگزاری جمعه نشلجیها در کنار آستان پاک سلطانعلی (ع) از شهادت شهید اردهال تاکنون در سومین جمعه مهر در راستای این تفکر تشیع محور است و این سنت پسندیده سینه به سینه به روزگار ما رسیده است که برماست امانت داران خوبی باشیم و آن را به آیندگان بسپاریم .
به منظور حفظ ارزشهای مقدس این روز ستاد جمعه نشلجیها از پنج سال قبل به طـور رسمـی فعـالیـت خویش را آغاز کرده و به صورت شورای متحد و منسجم در برگزاری بهینه این روز ارزشمنـد از هیچ کوششی فروگــذار نمی کند. دعوت از رجال بلند پایه لشکری و کشوری برای سخنرانی،پوشش خبری دادن  به این سنت تاریخی برگزاری کلاسیک ومنظم مراسم این روز گوشه ای از فعالیتهای فرهنگی این ستاد است.این ستاد مردمی که بیش از هزار و سیصد سال قدمت واقعی دارد وظیفه دارد در حفظ و حراست این سند افتخار آمیز تاریخی که علاقه مندی مردم روستا به سلاله پــاک خاندان نبوت را نشان می دهد  نهایت اهتمام و کوشش را بروز دهد و آن را به نسل فردا بسپارد.

/ 1 نظر / 19 بازدید

سلام در مورد درج خبر شهدا در تکیه امام حسین (ع) یکی از اهالی نشلج معتقد است که تاریخ ذکر شده در سنگ قبور شهدای تکیه امام حسین تاریخ آن با تاریخ شهادت حضرت سلطانعلی تطابق ندارد و به شهدای جنگ اوقان برمی گردد ایشان اعتقاد دارد حسین آقا یوسفی در مورد سنگ قبرهای تکیه امام حسین اعتقاد دارد که از زیارت بی بی رقیه خاتون می باشد خواهشمند است جواب قانع کننده و مستند ستاد یادواره شهدا یا مسوولین مرتبط یا ایجاد کنندگان این مطالب را بیان دارید