جمعه نشلجیها در سایت زائرین

سایت زائرین مرتبط با امور حج و زیارت در مورد مراسم سنتی مذهبی جمعه نشلجیها نوشت:

آئین مذهبی «نشلجی‌ها» در مشهد اردهال کاشان برگزار شد
همزمان با هفتمین روز شهادت علی‌بن‌امام محمد باقر(ع) و در سومین جمعه مهرماه آئین مذهبی و سنتی «نشلجی‌ها» طی مراسم خاصی در مشهد اردهال کاشان برگزار شد. 
در مراسم سنتی و مذهبی «نشلجی‌ها»، هزاران نفر از دوستداران خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت‌(ع) و علاقه‌مندان به علی‌‌بن‌محمد باقر(ع) در کنار بارگاه ملکوتی این امامزاده عظیم الشأن به ‌عزاداری پرداختند.
در این مراسم آیت‌الله «رضا استادی» عضو خبرگان رهبری و امام جمعه موقت قم گفت: انجام عزاداری به شکل متعارف و سنتی موجب حفظ و بقای نظام اسلامی است.
آیت‌الله رضا استادی اظهار کرد: تشریح حوادث عاشورا و ذکر مصیبت خاندان عصمت و طهارت اهل‌بیت‌(ع) لازم است و عده‌ای از موضع روشنفکری نگویند که چه نیازی به ذکر مصیبت و گریه است.
وی در خصوص عزاداری سنتی خاطرنشان کرد: انجام عزاداری به شکل متعارف آن و حرکت به ‌صورت دستجات سینه‌زنی و ذکر مصیبت زمینه ارتباطات عاطفی مردم را بیشتر می کند، اما باید از برخی اشکال عزاداری غیرمتعارف پرهیز کرد.
استادی، روضه‌خوانی و ذکر مصیبت را پیوند عاطفی با اولیای الهی و پشتوانه بسیار ارزشمند برای پیوند فکری و عملی با معارف دینی دانست و افزود: پیوند عاطفی در واقع مودتی است که در کتب دینی و آسمانی نیز اشاره شده است و اگر این مودت نباشد، ولایت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت.
به گفته وی، در صورت انحراف در عزادارای‌ها ممکن است همان بلایی که بر سر امت اسلامی در دوران‌های اول به دلیل کنار گذاشتن مودت آمد، تکرار شود
یادآور می‌شود، برگزاری مراسم معنوی، عزاداری ویژه و سنتی اهالی روستای نشلج زبانزد خاص و عام بوده و مراسم شبیه‌خوانی آنان دارای قدمتی تاریخی و متعلق به دوران ولایت امام محمد‌جعفر‌صادق‌(ع) است.
اهالی روستای «نشلج» در هفتمین روز درگذشت امامزاده حضرت سلطانعلی‌‌بن‌امام محمد‌باقر‌(ع) بعد از مراسمی که در مسجد جامع «نشلج» برپا ‌شد با پیمودن مسیر روستا تا حرم این امامزاده، راهی مشهد اردهال شده و به صورت کاروان عزاداری و هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی مراسم هفتمین روز شهادت حضرت و یاران باوفایش را گرامی می‌دارند.
همچنین در این مراسم که از دیرباز به جمعه «نشلجی‌‌ها» معروف است اهالی روستا بعد از تجمع در زیارتگاه شاهزاده حسین(ع) واقع در مشهد اردهال با اجرای مراسم سنتی و مذهبی عزاداری به یاد شهادت این امامزاده اشک ماتم ریختند.
همچنین حضرت اباالحسن‌ علی‌بن‌باقر(ع) فرزند بلا فصل پنجمین اختر تابناک ولایت و امامت است که در مشهد اردهال از توابع شهرستان کاشان به شهادت رسیدند و محل شهادت این امامزاده زیارتگاه عاشقان مشتاقان و عاشقان ولایت است.
یادآور می‌شود، روستای نشلج در 42 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان و در 5 کیلومتری شهادتگاه حضرت سلطانعلی ‌بن امام محمد باقر(ع) واقع شده است.

/ 0 نظر / 26 بازدید