شاعران: مرحوم حاج حسین اسلامی نشلجی

پیرمردی برایم می خواند:

دیگه پیدا نمیشه رسم و رسومات قدیم * دیگه مهرنامه ندارد اثر از گاو سلیم

این بیت همه را به یاد شاعر بنام روستا می اندازد؛ از او به نیکی یاد می کنند؛  ذوق هنریش را پاس می دارند و برای آن احترام در خوری قائلند.
حاج حسین اسلامی نشلجی ( متولد سال 1311 در روستای نشلج و متوفی به سال 1385)
همچون پدر گرامشان "رمضانعلی" از کودکی دارای طبع شعر بودند. شغل اصلی ایشان کشاورزی بوده و در طول زندگی سختیها و مشقات فراوانی را متحمل شده اند ولی این مسائل تاثیری بر طبع زیبای او نداشته است. اشعار این ادیب گرانقدر بیشتر در زمینه های مدح و منقبت معصومین و  نقد اجتماعی می باشد .
بیش از 15 شعر و رباعی از این شاعر به همت فرزندان ایشان جمع آوری شده است. از اشعار معروف او همان بیتی است که در ابتدای مطلب بیان شد. این شعر در 62  بند، به چالش و انتقاد مسائل روز جامعه و روستا پرداخته است.در یکی از بندهای این شعر که حاکی از سختی هایی است که آن مرحوم متحمل شده اند، آمده است:

گه در پی نان و گهی در عقب نان می دویم * روز به جا نمی رسیم، شبهای مهتاب می دویم
همراه خربزه مشهد و گرگان می دویم

نام فامیل "اسلامی" در روستای نشلج با هنر و استعداد انس گرفته است.از مرحوم اسلامی 4 فرزند دختر به یادگار مانده که با تلاش خود، نام پدر را زنده نگاه داشته اند؛ به طوری که یکی از آنها به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در سال 1386 شناخته و یکی از فرزندان نیز طریق شاعری پدر را ادامه می دهد.
همت وتلاش مرحوم حاج حسین اسلامی در آخرین ساعات زندگی نیز ادامه پیدا کرد و ایشان حین فعالیت، دچار عارضه سکته شده و در سال 1385 دار فانی را وداع گفتند.
بر روی سنگ مزار این شاعر با ذوق، یکی از رباعی های خود او حک شده است که در زیر می آید:

ای شها نظر فرما ای پناه "اسلامی" * نزد حق شفاعت کن از برای "اسلامی"
منجی همه عالم از عذاب ربانی * چون خدا تورا داده تاج وتخت سلطانی

روحش شاد و یادش گرامی باد.
در آینده نسبت به مناسبت، اشعار ایشان در وبلاگ درج خواهد شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید